Andrzej Halicki

Szef Gabinetu Spraw Zagranicznych

Ukończył studia na wydziale Handlu Wewnętrznego SGPiS (współcześnie SGH) w dziedzinie ekonomiki transportu lotniczego. W trakcie studiów w latach 1986-89 był członkiem podziemnych, międzyuczelnianych i krajowych władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz liderem NZS na SGPiS.

Po ukończeniu studiów w latach 1990-92 pełnił funkcję rzecznika prasowego oraz członka władz krajowych Kongresu Liberalno-Demokratycznego (m.in. za czasów premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego). Podczas I kadencji Sejmu był rzecznikiem prasowym Klubu Parlamentarnego KLD.

Do Platformy Obywatelskiej należy od 2001 roku. W latach 2009-2010 pełnił funkcję rzecznika prasowego klubu parlamentarnego PO RP. W maju 2010 roku został Przewodniczącym PO na Mazowszu. Jest członkiem władz krajowych PO.

Poseł V, VI, VII oraz VIII kadencji. W latach 2009-2010 był Przewodniczącym Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Od 22 września 2014 roku do 16 listopada 2015 pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz.

Andrzej Halicki jest Wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Rady Europy, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

Andrzej Halicki urodził się 26 listopada 1961 roku w Warszawie. Jego pasją są podróże oraz sport, w szczególności piłka nożna i koszykówka, które to sporty uprawia regularnie. Jest także wieloletnim kibicem piłkarskim. Od ponad czterdziestu lat wiernie kibicuje stołecznej Legii Warszawa. Wraz z żoną prowadzi hodowlę dogów niemieckich. Andrzej Halicki jest także pasjonatem nurkowania.