poniedziałek, 28 listopad 2016

Gabinet Cieni podsumował #CzarnyRok w edukacji

W poniedziałek Gabinet Cieni podsumował rok działania Ministerstwa Edukacji – był to zdecydowanie czarny rok dla edukacji. Szkody wyrządzone przez PiS będziemy naprawiać przez lata.

Konferencja byłą już drugą z serii podsumowujących działania rządu przez ostatni rok. Pierwsza odbyła się w niedzielę w Sopocie, gdzie członkowie Gabinetu Cieni odpowiedzialni za zdrowie krytykowali pomysły Ministerstwa Zdrowia grożące zamknięciem 160 szpitali.

Szefowa Gabinetu Edukacji Urszula Augustyn wymieniła szereg „sukcesów” Anny Zalewskiej - to m.in. zniechęcenie uczniów do szkoły, zastraszenie rodziców, doprowadzenie brakiem dialogu do strajku nauczycieli, rodziców i uczniów, kłamstwo o "braku zwolnień nauczycieli" czy likwidacja bezpłatnych podręczników. - Jeśli rozwiązania proponowane przez MEN zmiany zostaną przyjęte, to polska szkoła stanie się staroświecka, nieprzystająca do rzeczywistości, marzeń i planów uczniów - mówiła wiceszefowa Gabinetu Edukacji Elżbieta Gapińska.

W konferencji wzięła udział również była premier Ewa Kopacz, wiceszefowa Gabinetu Cieni. Pani premier skrytykowała prezydenta Andrzeja Dudę za jego karygodne słowa o nauce historii. Prezydent mówił niedawno, że jednym z celów reformy edukacji jest nauka prawdziwej historii sugerując tym samym, że dotąd nauczyciele uczyli historii zafałszowanej - Pan prezydent miał odwagę obrazić nauczycieli historii, którzy dzisiaj uczą historii i są przekonani, że uczą prawdziwej historii, a nie historii napisanej przez jedną opcję polityczną - mówiła Ewa Kopacz.

Jutro odbędzie się drugie posiedzenie Gabinetu Cieni. W środę członkowie Gabinetu Cieni podsumują działania kolejnego resortu - tym razem recenzja dotoczyć będzie działań Ministerstwa Finansów.


Gabinet Cieni Platformy Obywatelskiej został powołany decyzją Rady Krajowej 17 listopada. Najważniejsze informacje na temat gabinetu i jego skład znajdziecie na stronie gabinetcieni.org.