czwartek, 01 grudzień 2016

Drugie posiedzenie Gabinetu Cieni

Gabinet Cieni Platformy Obywatelskiej na swoim drugim posiedzeniu ustosunkował się do szeregu uchwalonych lub planowanych rozwiązań wdrażanych przez rząd PiS. Wśród nich - ustawodawstwa dotyczącego sytuacji przedsiębiorców, ustawy wiatrakowej czy ustawy o sieci szpitali.

Na posiedzeniu szefowa Gabinetu Gospodarki Maria Janyska przybliżyła założenia rozwiązań proponowanych przez PiS - prowadzą one jednoznacznie do ograniczania pola manewru inwestorom w relacjach z wykonawcami i podwykonawcami. Pogarsza tym razem stan prawny wprowadzony przez koalicję PO-PSL w prawie zamówień publicznych.

Istotną część obrad objął temat ochrony zdrowia, w tym ustawy o sieci szpitali. Wiceszefowa Gabinetu Zdrowia Lidia Gądek zwróciła uwagę, że propozycja, choć jak dotąd hasłowa i mało konkretna, już stwarza zagrożenie likwidacji wielu placówek ochrony zdrowia - lista zagrożonych placówek liczy ok. 160 placówek. Przedstawiciele Gabinetu Cieni mówili o tym już na niedawnej konferencji prasowej w Sopocie, w tamtejszym szpitalu reumatologicznym, który jest jedną z zagrożonych ustawą placówek.

W obszarze ochrony zdrowia omawiany był też temat budzących opór lekarzy propozycji zmian w sprawie nabywania specjalizacji. Specjalizacja to kluczowe zagadnienie w kontekście prób zmniejszania kolejek do lekarzy - im więcej specjalistów, tym większa ich dostępność i krótsze kolejki.

Kolejnym poruszonym tematem była tzw. ustawa wiatrakowa. Wprowadzonymi zmianami w prawie PiS de facto zabija energetykę wiatrową w Polsce, podczas gdy energia wiatrowa jest najtańszym z odnawialnych źródeł energii. Gabinet podjął decyzję o zgłoszeniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Następne posiedzenie Gabinetu Cieni odbędzie się w przyszłym tygodniu. Gabinet na bieżąco podsumowuje też rok działania poszczególnych ministrów rządu PiS.