czwartek, 01 grudzień 2016

Gabinet Cieni podsumował #CzarnyRok dla samorządu

Dzisiaj w Sejmie odbyła się konferencja Gabinetu Cieni poświęcona niszczeniu samorządów przez PiS - W państwie PiS nie ma miejsca na instytucje niekontrolowane przez centralną władzę - stąd zamach na samorząd - mówił Jacek Protas, szef Gabinetu ds. Samorządu.

To kolejna konferencja podsumowująca szkodliwe działania PiS przez ostatni rok. Dla Platformy Obywatelskiej samorząd zawsze był jednym z najważniejszych osiągnięć polskiej wolności, dlatego poświęcamy mu osobny resort w naszym Gabinecie Cieni, utworzymy też taki resort w rządzie po wyborach.

PiS nie rozumie istoty funkcjonowania niezależnego samorządu, dlatego podejmuje wiele prób zniszczenia go mimo bardzo pozytywnego odbioru społecznego - ponad 70 % Polaków ufa samorządom, podczas gdy Sejmowi raptem 26% - Walka z samorządem to działanie na szkodę mieszkańców. Samorząd cieszy się największym zaufaniem wśród obywateli – mówił Jacek Krupa, Marszałek województwa małopolskiego. PiS, aby zniszczyć polską samorządność nasyła zmasowane kontrole służb na Urzędy Marszałkowskie, stawia też wątpliwe zarzuty prezydentom miast. - Szukanie haków na samorządowców to bolszewickie metody, typowe dla SB w PRL. Nie ma na to naszego przyzwolenia - zadeklarował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Aby utrudnić funkcjonowanie samorządów zrzuca na nie również obowiązki władz centralnych nie zapewniając na nie właściwego finansowania. Przykładami takich praktyk jest niedofinansowanie programu 500+ czy reforma 6-latków. Kolejnym takim programem będzie likwidacja gimnazjów – jego koszty finansowe i organizacyjne znów poniosą samorządy i to na nie rząd zrzuci najpewniej odpowiedzialność za chaos, do którego prowadzi szkodliwa reforma Anny Zalewskiej.

Jacek Jaśkowiak doskonale przestawił, jaki powinien być stosunek polityków do samorządu. - Apeluję do wszystkich polityków: szanujcie samorząd i organizacje pozarządowe, bo to wielka szansa. Nie cofajcie Polski.

Kolejna konferencja Gabinetu Cieni już jutro - tym razem podsumujemy działalność resortu spraw wewnętrznych i administracji kierowanego przez Mariusza Błaszczaka.