×

Ostrzeżenie

JFile::read: Nie można otworzyć pliku: https://api.flickr.com/services/rest/?method=flickr.photosets.getPhotos&photoset_id=72157673627339023/with/31108096160&format=json&media=photos&per_page=20&api_key=ff830b97edbcfa60ca075226da0c915c&nojsoncallback=1&extras=date_upload,date_taken,owner_name,original_format,last_update,tags,o_dims,views,media,path_alias,url_sq,url_t,url_s,url_m,url_o.

sobota, 03 grudzień 2016

Chaos, straty, likwidacja kopalń - #CzarnyRok Ministerstwa Energii

Przed kopalnią Makoszowy w Zabrzu odbyła się kolejna konferencja prasowa Gabinetu Cieni podsumowująca rok rządów PiS. Tym razem omówiliśmy zaniechania i niespełnione obietnice wobec górnictwa i całej polityki ministerstwa energii.

W konferencji udział wzięli Przewodniczący PO i szef Gabinetu Cieni Grzegorz Schetyna, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, kierujący Gabinetem Energii Zdzisław Gawlik i Krzysztof Gadowski, a także wiceprzewodniczący PO i poseł ze Śląska Borys Budka.

- Kopalnia Makoszowy, przed którą stoimy, to klasyczny przykład wyborczego oszustwa PiS - mówił Grzegorz Schetyna. - Jeszcze rok temu Beata Szydło w czasie kampanii właśnie w tym miejscu narzekała na zły stan polskiego górnictwa, Jarosław Kaczyński mówił, że sytuacja górnictwa to efekt złych rządów. To były prorocze słowa. Kopalnia Makoszowy jest likwidowana, podobnie jak likwidowane będą szpitale i szkoły - punktował lider Platformy Obywatelskiej.

Przewodniczący przypomniał o programie ratowania kopalń, który w 2015 przedstawił rząd Ewy Kopacz - programie kompleksowym, wynegocjowanym ze związkowcami. Dziś rząd PiS likwiduje kopalnie nie mając żadnego szerszego planu i bez jakiegokolwiek dialogu. Ten wątek podjął też marszałek Wojciech Saługa. - Nie rozwiąże się problemów Śląska bez rozwiązania problemów górnictwa. Niestety, dziś rząd nie prowadzi dialogu - ani z marszałkiem województwa, ani z innymi samorządowcami. A konsekwencje likwidacji kopalń spadną na samorządowców - podkreślał.

- Rok ministra energii to rok likwidacji kopalń, rok wielkiego chaosu i strat środków finansowych. Wyciąga się z kieszeni podatników 8 mld zł na likwidację kopalń - nie na rozwój, ale na likwidację! - mówił Krzysztof Gadowski. - To kolejne kłamstwo wyborcze. PiS miał kopalnie ratować, a likwiduje, a w dodatku zamawia węgiel z Rosji.

- Problemy dotykają całego sektora energetycznego - PiS miał dywersyfikować dostawy, a sprowadza prawie 1,5 mld m³ gazu więcej ze wschodu. A polskie wydobycie spada - mówił z kolei Zdzisław Gawlik.

- Niech PiS nie dzieli górników na lepszy i gorszy rząd, oni wszyscy pracują tak samo ciężko. Niech kontynuuje dobrze przygotowany program rządu premier Ewy Kopacz - dodał Borys Budka.

Konferencja dotycząca górnictwa i sektora energetyki była kolejną z cyklu konferencji podsumowujących rok rządów PiS. Do tej pory Gabinet Cieni zrecenzował już obszary zdrowia, edukacji, finansów, samorządu, spraw wewnętrznych oraz właśnie energii. Kolejne konferencje już w nadchodzącym tygodniu. Praca wszystkich resortów zostanie podsumowana do końca 2016 roku.

Galeria

{gallery}https://www.flickr.com/photos/platformaobywatelskarp/albums/72157673627339023/with/31108096160/{/gallery}