piątek, 16 grudzień 2016

#GabinetCieni podsumował #CzarnyRok w sporcie i turystyce

Gabinet Cieni Platformy Obywatelskiej podsumował rok działania Ministerstwa Sportu i Turystyki. – Mamy ministerstwo, a tak jakbyśmy go nie mieli - podsumował krótko rzecznik Gabinetu Bartosz Arłukowicz. 

W konferencji wzięli udział Ireneusz Raś i Adam Korol, którzy w Gabinecie Cieni odpowiadają właśnie za zagadnienia sportu i turystyki. Poseł Raś podsumował działanie rządu w obszarze turystyki. To był rok pełen chaosu i błędnych decyzji. Przede wszystkim, PiS ograniczyło wydatki na turystkę – w budżecie na 2017 rok obcięto je o 30 mln złotych. To fatalna decyzja, turystyka wytwarza ok. 5 procent polskiego PKB. PiS wprowadziło również chaos w legislacji, rozporządzenia do Funduszu Gwarancyjnego zostały przyjęte ostatniego dnia, a w ramach reformy edukacji niszczy się system szkolnictwa sportowego, na co minister zupełnie nie reagował w trakcie prac nad reformą.

Były minister Adam Korol podsumował z kolei działania PiS w obszarze sportu – wskazał, że niszczy się dobre programy, np. Orlik, dzięki któremu miliony dzieci mogą uprawiać sport w dobrych warunkach. PiS ograniczył ich finansowanie, remonty a przede wszystkim utrudnia pracę animatorom, którym się nie płaci lub opóźnia pensję – to uderza w młodych sportowców.

PiS nie ma pojęcia o sporcie i turystyce, traktuje te dwa bardzo ważne dla rozwoju Polski tematy po macoszemu. Minister jest bezradny wobec szkodliwych działań swoich kolegów – szkoda, że odbywa się to kosztem dzieci i młodzieży.