wtorek, 03 styczeń 2017

Gabinet Cieni o bankructwie polityki zagranicznej PiS

Rząd przyjął założenia polityki zagranicznej na 2017 rok, ale dokument nie jest jawny. Gabinet Cieni o dotychczasowej polityce PiS: bankructwo, polityczna porażka - nawołujemy do opamiętania.

Jak wygląda bilans? Przede wszystkim skompromitowały się główne założenia polityki zagranicznej PiS, jak np. upadła już koncepcja Międzymorza. W najbliższych latach czeka nas wiele trudnych europejskich wyzwań, a nasz rząd nie gwarantuje realizacji polskiej racji stanu.

Po drugie, PiS wybrało sobie najgorszego z możliwych strategicznych partnerów w Unii Europejskiej – rząd zamiast wzmacniać relacje z Niemcami i Francją postawił na budowanie sojuszu z Wielką Brytanią, która w połowie roku postanowiła wyjść z Unii.

 

 

Klęską okazała się również polityka wschodnia PiS, a raczej jej kompletny brak. PiS zrezygnowało z wspierania działań demokratycznych na Białorusi na rzecz współpracy z tamtejszym dyktatorem. Obecny rząd nie kontynuował również działań mających na celu utworzenie ruchu bezwizowego z Ukrainą. Polska zaprzestała także wspierać ambicje europejskie takich krajów jak Mołdawia.

 

 

 

Osobno podsumowane zostały dzisiaj relacje z Niemcami, które uległy znacznemu pogorszeniu w ostatnim roku - zawieszenie Trójkąta Weimarskiego i przypomnienie sobie o wiodącej roli Niemiec w UE dopiero po Brexitcie oraz obrażanie niemieckich polityków, co podważa naszą pozycję, jako solidnego partnera.

 

 

 

Mamy do czynienia z bankructwem polityki zagranicznej rządu. PiS spycha Polskę na margines, pozbawia nas pozycji i wpływów. Nawołujemy do opamiętania – podsumował na konferencji Rafał Trzaskowski.

 

Obejrzyj konferencję Gabinetu Cieni