×

Ostrzeżenie

JFile::read: Nie można otworzyć pliku: https://api.flickr.com/services/rest/?method=flickr.photosets.getPhotos&photoset_id=72157686172788525/with/35036419274&format=json&media=photos&per_page=20&api_key=ff830b97edbcfa60ca075226da0c915c&nojsoncallback=1&extras=date_upload,date_taken,owner_name,original_format,last_update,tags,o_dims,views,media,path_alias,url_sq,url_t,url_s,url_m,url_o.

środa, 12 lipiec 2017

Wyjazdowe posiedzenie Gabinetu Cieni w Puszczy Białowieskiej

Platforma Obywatelska przygotuje specustawę dotyczycącą ochrony Puszczy Białowieskiej. Zapowiedział to przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podczas pierwszego wyjazdowego posiedzenia Gabinetu Cieni w Białowieży.

„Puszcza ważna jest dla mieszkańców, dla Polski i Europy bo jest to część polskiej historii. Sprzeciwiamy się polityce fałszu, obłudy i wymiany wszystkiego na pieniądze. Nie zaakceptujmy takiej polityki rządu i ministerstwa środowiska” – powiedział przewodniczy Grzegorz Schetyna.

Projekt dotyczący Puszczy Białowieskiej ma zabezpieczyć nie tylko puszczę, ale także interesy mieszkańców. „Zaangażujemy także naszych europosłów, będziemy chcieli zwrócić uwagę polityków europejskich na ten problem” – podkreślił przewodniczący PO. Szef Gabinetu Środowiska w Gabinecie Cieni Gabriela Lenartowicz dodała, że w projekcie dotyczącym Puszczy zostaną uwzględnione także regulacje UNESCO i prawo europejskie.

Politycy PO, od początku trwającej w Puszczy Białowieskiej wycinki, sprzeciwiają się barbarzyńskiemu działaniu ministra środowiska Jana Szyszko.

 

W czerwcu PO złożyła wniosek do NIK o zbadanie i przeprowadzenie kontroli w resorcie środowiska w zakresie legalności i prawidłowości działań prowadzonych w sprawie Puszczy Białowieskiej. 

Podczas posiedzenia zostało przyjęte stanowisko Gabinetu Cieni: 

"Puszcza Białowieska, najcenniejszy polski obiekt przyrodniczy Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowi unikatowy kompleks leśny o bezcennych walorach przyrodniczych i kulturowych. Zachowały się w niej jedne z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich, które od 2014 roku są chronione przez UNESCO na całym swym obszarze w Polsce i na Białorusi.

Od kilku miesięcy na terenie Puszczy Białowieskiej trwa masowa wycinka drzew, która obejmuje ponad stuletni drzewostan. Efektem tych działań jest dewastacja Puszczy za którą odpowiedzialny jest rząd Prawa i Sprawiedliwości.

W ochronę Puszczy Białowieskiej zaangażowali się polscy naukowcy, organizacje ekologiczne, a na ulice polskich miast wyszli obywatele. Zdecydowany sprzeciw wobec wycinki sformułowała też Komisja Europejska, a także UNESCO. Rząd Prawa i Sprawiedliwości pozostaje jednak głuchy na jednoznaczne opinie ekspertów.

Platforma Obywatelska, przy współpracy z ekologami, naukowcami, leśnikami, mieszkańcami i samorządami, deklaruje stworzenie nowych rozwiązań prawnych, które zapewnią bezpieczeństwo Puszczy Białowieskiej i zachowają ją dla przyszłych pokoleń.  

Nowe regulacje prawne zagwarantują działania osłonowe dla lokalnej społeczności dotkniętej niekorzystnymi skutkami gospodarczymi. Wprowadzimy mechanizm kompensacyjny dla gmin, na obszarze których znajduje się Puszcza.

Szkodliwa działalność ministra Jana Szyszki pokazuje, że konieczne jest prawo, które zapewni ochronę Puszczy Białowieskiej przed samowolą nieodpowiedzialnych polityków.

Puszcza Białowieska to zaledwie 0,7% obszarów leśnych w naszym kraju. Objęcie jej trwałą ochroną, pozwoli zachować nienaruszone dziedzictwo przyrodnicze dla przyszłych pokoleń."

 

 

 

 

Galeria

{gallery}https://www.flickr.com/photos/platformaobywatelskarp/albums/72157686172788525/with/35036419274/{/gallery}