czwartek, 14 wrzesień 2017

Przedstawiciele Gabinetu Cieni na Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych

W dniach 8-9 września b.r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, w którym udział wzięli: Małgorzata Kidawa-Błońska - Wicemarszałek Sejmu RP oraz przedstawiciele Gabinetu Cieni: Tomasz Siemoniak - Wiceszef Gabinetu Cieni, Monika Wielichowska - Pełnomocnik do spraw Równego Traktowania i Michał Braun - Pełnomocnik do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. 

PiS przygotowuje w tej chwili zmianę ustawy o organizacjach pozarządowych, którą wyraźnie krytykują nasi przedstawiciele. Jak zauważa Monika Wielichowska "NGO nie chcą tej ustawy. Wyraźny głos niechęci od NGO popłynął do Wicepremiera Glińskiego. NGO zarzucają rządzącym, że podziały polityczne przenoszą do III sektora. Padały nawet słowa, że PiS napuszcza jedne organizacje na drugie. Stanowisko organizacji pozarządowych jest zgodne - wolność jest warunkiem i celem aktywności obywatelskiej, warto jej bronić. Tak jak trzeba bronić demokracji, praw mniejszości czy światopoglądowej otwartości" 

"To kuriozalne, że rząd jest w stanie powiedzieć do setek liderów, że powołuje Narodowy Instytut Wolności w odpowiedzi na potrzeby organizacji, mimo, że te zaprzeczają." dodał Michał Braun.

 

Członkowie Gabinetu Cieni zapewniają, że Platforma Obywatelska będzie wypracowywała propozycje zmian we współpracy i konsultacji ze środowiskiem NGO.