poniedziałek, 03 kwiecień 2017

Interpelacja nr 11641 w sprawie skandalicznego wystąpienia ekspertki MEN od wychowania do życia w rodzinie

Do ministra edukacji narodowej: 

Szanowna Pani Minister,

dr hab. Urszula Dudziak, główna ekspertka MEN od wychowania do życia w rodzinie w swoich wystąpieniach publicznych obraża i poniża tysiące ludzi, którzy dzięki procedurze in vitro, stali się szczęśliwymi rodzicami. Krzywdzi także dzieci poczęte metodą in vitro.

Każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie. Każdy ma prawo do swoich przekonań. Jednak gdy głos zabiera przedstawiciel rządu, to powinien wyrażać poglądy oparte na wiedzy i rzetelności w ocenie sytuacji. Pani Dudziak wykazuje się brakiem zrozumienia, empatii i podstawowej wiedzy medycznej.

Pani Urszula Dudziak wystąpiła w Bydgoszczy podczas seminarium "Dylematy w sprawie in vitro". Publicznie stwierdziła, że "Dzieci z in vitro prawdopodobnie nigdy nie będą kochane, bo matkom trudno będzie odnaleźć się w nowej roli". Pani Dudziak pozwala sobie poddać w wątpliwość matczyną miłość.

Pani Dudziak powiedziała, że "dzieci nie będą karmione piersią, a ojcowie nie będą się do nich przyznawać". To absurd. Wiele kobiet, które naturalnie zaszły w ciąże, z różnych względów nie karmi dzieci piersią. Dlaczego ojcowie mieliby się nie przyznawać do swojego dziecka, którego sami pragnęli?

"In vitro jest dla mężczyzny poniżające, narusza wierność małżeńską, a dzieci nigdy nie będą kochane" – to kolejne słowa pani ekspert MEN od wychowania do życia w rodzinie. Na jakiej podstawie pani Dudziak wysnuła takie stwierdzenie?

Pani Urszula Dudziak, główna ekspertka MEN od wychowania do życia w rodzinie, mimo braku wiedzy merytorycznej, głosi skandaliczne opinie, obrażając przy tym tysiące rodziców i dzieci, a MEN nie reaguje.

Pani Minister, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy Pani Minister ma świadomość tego, jakie poglądy wygłasza główna ekspertka MEN od wychowania do życia w rodzinie?

2. Czy Pani Minister zgadza się z opiniami głoszonymi przez ekspertkę MEN?

3. Czy Pani Minister zareaguje w sprawie skandalicznych wystąpień pani Urszuli Dudziak?

4. Na jakiej podstawie pani Urszula Dudziak, ekspertka MEN, głosi swoje poglądy? Dlaczego Pani Minister pozwala na bulwersujące publiczne wystąpienia pani ekspert, którym brak rzetelności?

5. Jakim prawem i na jakiej podstawie pani Dudziak poddaje w wątpliwość matczyną i ojcowską miłość?

6. Dlaczego resort pozwala, aby pani Dudziak, która reprezentuje MEN, obrażała publicznie tysiące ludzi, którzy skorzystali z procedury in vitro oraz dzieci, poczęte tą metodą?

MONIKA WIELICHOWSKA

Poseł na Sejm RP 

 

Odpowiedź: 

Szanowny Panie Marszałku,

składam na Pana ręce odpowiedź na interpelację Posłanki na Sejm RP Pani Moniki Wielichowskiej w sprawie skandalicznego wystąpienia ekspertki MEN od wychowania do życia w rodzinie.

 

Szanowna Pani Poseł,

 

uprzejmie informuję, że Pani dr Urszula Dudziak nie jest urzędnikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Pani dr Dudziak brała udział w pracach zespołu eksperckiego powołanego przez MEN do sformułowania podstawy programowej przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie” dla szkoły podstawowej.

Przedstawiając powyższe, pragnę zaznaczyć, że poglądy wygłaszane przez Panią dr Urszulę Dudziak są jej prywatną sprawą. 

Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć