piątek, 02 czerwiec 2017

Interpelacja nr 13078 w sprawie ataku na tle narodowościowym na obywateli Ukrainy

Do ministra spraw wewnętrznych i administracji: 

Szanowny Panie Ministrze,

w Chwaszczynie, kaszubskiej wsi na przedmieściach Trójmiasta doszło do ataku na tle narodowościowym. Grupa Polaków napadła na dom zamieszkiwany przez obywateli Ukrainy, którzy pracują w lokalnej firmie.

Grupa pijanych Polaków otoczyła dom, w którym mieszkają Ukraińcy, rzucali butelkami i kamieniami, wznosząc wulgarne okrzyki podyktowane uprzedzeniami pod względem narodowościowym.

Grupa kilkunastu Polaków była agresywna i niebezpieczna, trzymali w rękach „tulipany” z rozbitych butelek, sztachety, kij bejsbolowy. Pobili Ukraińców oraz ich pracodawcę, Polaka.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, w 2015 roku w Polsce prowadzono 1548 postępowań w sprawie przestępstw z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych. W 2016 roku było ich już 1631, czyli o 83 przypadki więcej. To jasno dowodzi, że w Polsce wzrasta poziom agresji na tle narodowościowym.

Panie Ministrze,

1. Czy pan Minister planuje wizytę w Chwaszczynie, aby przyjrzeć się zdarzeniu? Przypomnę, że kiedy dwóch Polaków zostało zaatakowanych w mieście Harlow na wschodzie Anglii, pan Minister wybrał się z interwencją do Londynu.

2. Jakie działania podejmie resort Pana Ministra, aby zatrzymać falę agresji na tle narodowościowym, która zalewa Polskę?

3. Czy nadal Pan Minister uważa, że coraz częstsze, odważniejsze ataki podszyte ksenofobią i nacjonalizmem to "margines marginesów"? 

4. Czy Pan Minister zdaje sobie sprawę z tego, że przyzwolenie rządzących na tego typu, niedopuszczalne zachowania to współodpowiedzialność? 

Z wyrazami szacunku,

MONIKA WIELICHOWSKA 

Poseł na Sejm RP 

 

Odpowiedź: 

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński

Warszawa, 06-07-2017

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację numer 13078 Posła na Sejm RP Pani Moniki Wielichowskiej w sprawie ataku na tle narodowościowym na obywateli Ukrainy, pragnę wskazać, że informacje o działaniach podejmowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w zakresie tzw. przestępstw z nienawiści, w tym informacje dotyczące gromadzenia danych i monitorowania ww. przestępstw, przedstawiane były w odpowiedziach Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na wcześniejsze wystąpienia Pani Poseł.

Odnosząc się bezpośrednio do zdarzenia opisanego w wystąpieniu uprzejmie informuję, że w dniu 28 i 29 maja 2017 roku przedstawiono zarzuty 6 osobom podejrzanym o to, iż w dniu 28 maja 2017 roku w Chwaszczynie działając publicznie, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami kierowały wobec grupy obywateli Ukrainy z powodu ich przynależności etnicznej, groźby pozbawienia życia poprzez spalenie oraz znieważały ww. obywateli Ukrainy używając słów wulgarnych, powszechnie uznawanych za obelżywe, tj. o czyn z art. 119 § 1 w zb. z art. 257 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny (Dz.U. z 2016 r. poz. 1137, z późn. zm.). Ponadto ww. podejrzanym przedstawiono zarzut, że działając wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi osobami dokonali pobicia obywatela Polski oraz obywatela Ukrainy, powodując uszkodzenia ciała naruszające czynności narządu ciała na okres powyżej dni 7, tj. o czyn z art. 158 § 1 k.k. w zb. z art. 157 § 1 k.k. 

W dniu 29 maja 2017 roku zgodnie z właściwością rzeczową sprawa została przekazana do Prokuratury Rejonowej Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku.

Z poważaniem,

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI

z up. Jarosław Zieliński

Sekretarz Stanu