poniedziałek, 12 luty 2018

Dojna zmiana! Żądamy jawności wydatków!

"Platforma Obywatelska domaga się przestawienia uzasadnienia wypłaty bulwersujących i nielegalnych nagród dla ministrów. Podwyżki są nieformalne, nielegalne i niepoparte żadnym uzasadnieniem" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

"Żądamy jawności, żądamy przestawienia uzasadnienia wypłaty tych nagród. Żądamy przedstawienia Polkom i Polakom rzetelnej informacji nt. skali tego procederu. Złożymy interpelację, w której będziemy chcieli uzyskać informacje na podstawie jakich kryteriów i na podstawie jakiego uzasadnienia przyznane zostały nagrody dla członków rządu" - dodał polityk.

Jan Grabiec wskazał, że Platforma Obywatelska oczekuje, że "jeszcze dzisiaj dane dotyczące nagród za całe dwa lata rządów PiS: ministrów, wiceministrów i w gabinetach politycznych pojawią się na stronie Kancelarii Premiera". 

"Zdecydowaliśmy się złożyć bardzo szczegółową interpelację dlatego że chcemy dowiedzieć się więcej na ten temat, który bulwersuje opinię publiczną, tych skandalicznych nagród wypłacanym członkom Rady Ministrów i gabinetom politycznym. Tutaj dojna zmiana naprawdę bardzo hojną ręką obdarowuje swoich politycznych notabli dużymi pieniędzmi" - powiedział szef KPRM w Gabinecie Cieni PO Mariusz Witczak. 

"Chcemy dowiedzieć się precyzyjnie na podstawie jakich kryteriów, uzasadnienia poszczególni członkowie rządu otrzymali tak wysokie nagrody. Żądamy kopii dokumentów, takich uzasadnień. Istotne dla Polaków jest to, co stało się w poszczególnych resortach ponad zwykłą pracę ministerialną, ponad zwykłe obowiązki ministrów, że tak wysokie, bulwersujące pieniądze zostały politykom PiS wypłacane" - wskazał polityk.

Mariusz Witczak dodał, że "szczególnie interesujące są informacje o premiach dla byłej premier Beaty Szydło i ministrów, którzy z rządem się pożegnali - Antoni Macierewicz, Konstanty Radziwiłł i Witold Waszczykowski". "Rozumiem, że to są osoby, które nie zdołały w tych najniższych pułapach wywiązać się ze swoich obowiązków, a co dopiero mówić tu o nagrodach" - mówił

wł/pap