środa, 09 maj 2018

Gabinet Cieni 9 maja 2018

Na swoim środowym posiedzeniu Gabinecie Cieni powrócił do debaty o nowym budżecie Unii Europejskiej (na lata 2020 – 2027). Gabinet wyraził zaniepokojenie, że polska transza w tym budżecie może zostać znacząco ograniczona (w stosunku do budżetu 2014 – 2020). Pojawiły się wyliczenia, które pokazują, że cięcia w polityce spójności mogą sięgnąć nawet 20% - co jest szczególnie groźne dla Polski, największego beneficjenta tych funduszy. W przypadku polityki rolnej, wydatki mogą zostać obcięte o 4 – 6 mld zł. Gabinet Cieni odnotował, że inne państwa regionu są zaskoczone oficjalną postawą polskiego rządu, który – sądząc po publicznych wypowiedziach jego przedstawicieli – pozytywnie ocenił przedstawiony przez Komisję Europejską niekorzystny projekt budżetu. 

Na środowym posiedzeniu Gabinet Cieni przedyskutował także planowaną przez rząd zmianę ustawy o ochronie roślin i nasiennictwie. W opinii Gabinetu, niektóre z proponowanych przez rząd PiS przepisów narazi eksporterów żywności na niepotrzebne, dodatkowe koszty. A już obecnie polski eksport rolno-spożywczy słabnie. Zapowiedzi otwarcia rynków wschodnich (państw azjatyckich) okazały się kłamstwem. Ze względu na zarazę ASF nie sprzedajemy na rynkach Azji ani grama wieprzowiny. Nie sprzedajemy też ani grama drobiu. Polska zaczyna mieć ujemny bilans w handlu z Chinami. Pociągi z Chin przyjeżdżają do Polski pełne, wracają puste.

Gabinet Cieni zajął się także projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W rządowym projekcie pojawią się kontrowersyjne propozycje. Przykładowo, rząd chce, żeby czynem zabronionym (zagrożonym karą) było już samo pozyskanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa - nawet jeśli, ze skopiowanej info nie zrobiono żadnego użytku. Do tej pory nieuprawnione pozyskanie tajemnic przedsiębiorstwa było przestępstwem skutkowym – trzeba było wykorzystać informację, żeby była mowa o przestępstwie.