czwartek, 07 czerwiec 2018

Posiedzenie Gabinetu Cieni 7 czerwca 2018

Gabinet Cieni omówił niepokojącą sytuację związaną z coraz częstszymi pożarami na wysypiskach śmieci. Od początku tego roku wybuchło co najmniej 70 pożarów w tym roku - wielokrotnie więcej niż w poprzednich latach. Płonęły tzw. magazyny odpadów – wysypiska zakładane na podstawie pozwolenia od starosty. Teoretycznie, w takich „magazynach” śmieci można magazynować przez trzy lata – w tym czasie powinny zostać poddane recyklingowi. W praktyce jednak Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, kadrowo zmienione przez rząd PiS, w ogóle tego nie kontrolują. 

Co gorsza, za rządu PiS zaczęły się mnożyć zgody na import śmieci zza granicy, spoza Unii Europejskiej, z miejsc tak odległych jak Nigeria.

Gabinet Cieni omówił też proponowaną przez rząd nowelizację ustawy prawo wodne. W opinii gabinetu to próba naprawy bardzo złej ustawy, próba czyszczenia katastrofalnie źle przygotowanych przepisów wcześniejszej wersji ustawy. Dlatego projekt zgłaszany w trybie pilnym. 

Gabinet Cieni przypomina że w tej ustawie mógł się kręcić przekręt: wypchnięcie ze specjalistycznego rynku mierników przepływu wody i ścieków jedynego polskiego producenta. Efektem poprzedniej ustawy – teraz gorączkowo naprawianej – było też wprowadzenie „podatku wodnego”.