Ireneusz Raś

Szef Gabinetu Turystyki i Sportu

Historyk, absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. 

Po studiach przez kilka lat prowadził własne biuro turystyczne, był też instruktorem Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – specjalizacja piłka nożna. W latach 90. pracował jako instruktor-koordynator sekcji sportowych w Centrum Kultury Katolickiej Mistrzejowice. 

Od 1998 do 2005 roku pełnił różne funkcje w samorządzie Krakowa. Jako samorządowiec był m.in. inicjatorem obchodów 750-lecia lokacji Krakowa oraz dyrektorem Cracovia Maraton. Zainicjował umowę partnerską Kraków – Rzym, przyczynił się do powstania Teatru Łaźnia Nowa. Od lat inicjował, organizował i wspierał wydarzenia sportowe, kulturalne, promocyjne i charytatywne – w sumie było to ponad 100 wydarzeń, m.in.: cykl koncertów „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”, „Odkryjmy Podgórze!”, Nowohucka Liga Piłkarska, rajd rowerowy „Tour de Cracovia”.

Od 2005 roku poseł na Sejm RP. Od 2007 do 2015 roku wiceprzewodniczący, a w obecnej kadencji przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Był autorem wielu inicjatyw legislacyjnych, w tym zwłaszcza zmian prawa w obszarze sportu i bezpieczeństwa imprez masowych.

Urodzony w 1972 roku. Żonaty, ma trzy córki. Gra w piłkę nożną, uprawia kolarstwo, biega na długich dystansach, osiągając dobre czasy i zajmując wysokie miejsca w zawodach. Kocha muzykę i taniec, ceni teatr.