Izabela Leszczyna

Wiceszef Gabinetu Finansów

Ekspert w dziedzinie finansów publicznych i zarządzania. Studiowała m.in. w Szkole Głównej Handlowej (studia podyplomowe z zakresu finansów publicznych) oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim (studia z zakresu zarządzania jakością, filozofii i etyki).

W latach 1997–2007 była regionalnym konsultantem do spraw oświatowej kadry kierowniczej, pomiaru dydaktycznego i egzaminowania – odpowiadała m.in. za wdrażanie kolejnych etapów reformy systemu edukacji. 

Działalność polityczną rozpoczęła w 2006 roku, gdy została wybrana do Rady Miasta Częstochowy. W 2007 roku zdobyła mandat poselski. W latach 2009–2013 była członkinią sejmowej Komisji Finansów Publicznych. 

W 2013 roku została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, pełnomocnika rządu ds. ochrony finansów publicznych i edukacji finansowej. Jako wiceminister finansów była pomysłodawczynią stworzenia m.in. instytucji Rzecznika Finansowego (wzmacniającej pozycję konsumenta na rynku finansowym) oraz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Koordynowała pracę nad nowatorskim w Polsce projektem "Loteria Paragonowa", który był elementem edukacji finansowej i uszczelniania systemu podatkowego. Obecnie jest przewodniczącą sejmowej Podkomisji stałej ds. monitorowania wykorzystania środków unijnych.

Urodzona w 1962 roku. Lubi jeździć na rowerze, ale zimą woli samochód. Mówi, że jest lepszym kierowcą od większości mężczyzn. Weekendy, jeśli tylko może, spędza na wsi. Lato zawsze nad Bałtykiem.