Marek Wójcik

Wiceszef Gabinetu Spraw Wewnętrznych i Administracji

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. 

Pracował jako asystent posła na Sejm Piotra Matei (2001–2003), a także posła do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta (2004–2005).

W latach 2002–2005 radny Rady Miasta Katowice, szef Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” na Śląsku. W 2005 roku po raz pierwszy wybrany na posła na Sejm RP. W 2006 roku został wiceprezesem stowarzyszenia „Europa jest prosta”, a w 2010 roku – członkiem Rady Programowej TVP.

Z sukcesem startował w wyborach do Sejmu w 2007, 2011 i 2015 roku. W parlamencie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa wewnętrznego, a także kwestiami dotyczącymi praw i wolności obywatelskich. Obecnie jest wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, w poprzedniej kadencji był przewodniczącym Komisji Spraw Wewnętrznych. Współautor kilku ustaw dotyczących administracji publicznej i prawa wyborczego, m.in. ustawy o związkach metropolitalnych. 

Zaangażowany w przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem obywateli, m.in. organizator konferencji o poszukiwaniu osób zaginionych. 

Urodzony w 1980 roku. Żonaty, ma dwójkę małych dzieci. W czasie wolnym dokumentuje historię Katowic, jest kolekcjonerem pocztówek z tego miasta.