Rafał Grupiński

Szef Gabinetu Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Historyk kultury, publicysta, wydawca, nauczyciel akademicki (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). W latach 1971–1973 animator teatrów studenckich w Poznaniu, w tym Teatru Świętej Akupunktury. Współpracownik i autor paryskiej „Kultury”, działacz antykomunistycznej opozycji, założyciel i redaktor naczelny podziemnego pisma literackiego „Czas Kultury” (od 1985 roku). Po upadku komunizmu redaktor naczelny „Pegaza” oraz szef Telewizji Edukacyjnej w latach 1994–1996. Autor cyklu dokumentalnego „Dzieje kultury polskiej”, pomysłodawca serii wydawniczej Biblioteka „Czasu Kultury” oraz nagród literackich „Czasu Kultury” dla młodych twórców. W latach 1999–2001 był szefem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. W latach 2002–2005 kierował wydawnictwem Prószyński i S-ka. 

Od 2005 roku zasiada w Sejmie RP. W latach 2007–2009 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w latach 2011–2015 przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PO RP

Autor kilku tomów wierszy oraz dwóch zbiorów esejów „Dziedziniec strusich samic. Kilka uwag o życiu umysłowym w Polsce” oraz wspólnie z profesor Izoldą Kiec „Niebawem spadnie błoto, czyli Kilka uwag o literaturze nieprzyjemnej” (o literaturze współczesnej). Przez wiele lat był członkiem Rady Fundacji Pogranicze w Sejnach, członkiem Rady Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Rady Programowej Polskiego Radia SA.

Urodzony w 1952 roku. Żonaty. Miłośnik dobrej literatury i malarstwa Cézanne’a oraz spacerów po lesie w towarzystwie przyjaciół i rodziny.